Sıkça Sorulan Sorular

General

Sports Events 365 Kimdir?

"Bizler mesleki yetkinliği olan bir ekibiz, ekibimizde, (Avukatlar, Mühendisler, Yazılı geliştirme uzmanları, Pazarlama Uzmanları vardır.) Bu insanlar aynı zamanda spora ilgisi olan insanlardır. Seyredecek bir sonraki maçı arayarak dünyanın birçok ülkesini dolaştık. 2006 senesi başında, bu hobimizi bir işe dönüştürmeye karar verdik ve Sports Events 365 Ltd'yi kurduk. Biz her sporseverin organizasyonlarla ilgili ,nerede, ne olduğu konusunda tam bilgi sahibi olmasını, her turnuvayı, her maçı bulabilmesini hedefledik. Dünya çapındaki spor olayları için ilk arama motorunu geliştirdik. Daha sonra, sitemizdeki etkinliklerin çoğu için biletlerin online alınabileceği bir sistemi faaliyete soktuk. Fiyatlarımız, mükemmel ile rekabetçi arasında değişmektedir. Müşteri hizmet servisi departmanımız, 7/24 hizmetinizdedir. İyi kaliteli servise olan inancımız ve spora olan sevgimiz her zaman devam etmektedir.

Herhangi bir durum olduğunda size ulaşabilir miyim?

Biletinizi aldıktan sonra, +353-1-526-2839 ve +34-93-1846750 numaralarından acil müşteri destek hattımızı arayabilirsiniz. Bu numara, yalnızca mevcut müşterilerimiz tarafından satınalınan her biletler ile ilgili herhangi bir konu veya soru için aranabilir. Müşteri hizmetleri servisimiz sorununuz ile ilgilenecektir, sizin içiniz rahat olsun ve seyahatinizin keyfini çıkartın. Biletle veya biletin teslimi ile ilgili herhangi bir problem ile karşılaştığınızda bize derhal bilgi vermeniz önemlidir.

Bir etkinlik tarihi ve zamanı değişirse ne olur?

Çok nadir olmakla birlikte bazen etkinlikler ertelenebilir veya iptal olabilir. Böyle bir değişiklik olduğu takdirde size bilgi vermeyi taahhüt ederiz. Ancak, bizim haberimiz olursa, (şayet etkinlik ertelenmişse) biletlerinizi yeniden belirlenen tarihte kullanabilmenizi teminen sizi derhal haberdar edeceğiz. Yeniden belirlenen tarihte etkinliğe katılmanız mümkün değilse, size biletin parasını iade etmek ve bileti yeniden satmak için elimizden geleni yapacağız. Etkinlik iptal edilmişse, etkinlik organizatöründen bilet paralarını iade etmesini isteyeceğiz; bu durumda çoğunlukla biletlerin parası iade edilir. Lütfen, etkinlik organizatörünün Şart ve Koşullarına bağlı olduğumuzu ve bu Şart ve Koşulların, organizatörden organizatöre değişebileceğini unutmayınız. Yardımcı olmak için elimizden geleni yaparız ancak maalesef garanti edemeyiz.

Delivery

Biletlerimi Nasıl Alabilirim?

Her kategorinin yanındaki + simgesini tıklayarak teslimat seçeneğini veya seçeneklerini kontrol edin. Aynı bilgiyi Satın al düğmesini tıklayarak da bulabilirsiniz. Her bir bilet kategorisi için mevcut olan bir veya iki seçenek vardır. Not: Farklı kategorilerin aynı etkinlik için bile çeşitli teslimat seçenekleri olabilir. Yönergeler: Genellikle maç gününden bir gece önce biletlerinizi otele teslim ederiz. Teslimat, yerel kuryeler tarafından yapılır. Bazı durumlarda, genellikle maç gününde geldiğinizde, ya da bir otel rezervasyonu yaptırmadığınız veya oteliniz şehir dışında olduğu zaman, merkezi bir Teslimat Noktası belirleriz. Biletiniz onaylandıktan sonra teslimat detaylarını e-postayla alacaksınız. Teslimat yeri mekanda bile olsa, teslimat yerine ilişkin tam talimatları bizden aldığınıza emin olunuz. Sizi belli bir yere yönlendireceğiz. Diğer teslimat seçenekleri arasında E-bilet, Mobil bilet ve flash seats bulunmaktadır. Bazı etkinliklerde eve teslimat da mümkündür. Teslimat bilgileri değişebilir ve bunu öğrenir öğrenmez en kısa sürede sizinle bağlantı kurarız. Lütfen, seyahat ederken e-postalarınızı zaman zaman kontrol ettiğinizden emin olunuz.

Aldığım biletin otele teslimatı için önceden otele bilgi vermelimiyim?

Evet, bu konuda oteli bilgilendirmeniz çok önemlidir.Onlar sizin bir zarf beklediğinizi bilmelidir.Otel resepsiyonu zarfı alıp, aldığına daire imza vermelidir. Bazı rehberlik hizmetlerinde otelinizin sizin adınıza gelen herhangi bir postayı imzalayıp alma yetkisinin olup olmadığını kontrol etmeniz tavsiye olunur. Spor Organizasyoları 365 firmasının otelde hangi odada kalacağınız bildiğinden emin olunuz. Beklediğiniz zarfta spor bileti olduğunu herhangi bir hırsızlık olayı olmamaması için kimseye bahsetmemeniz tavsiye olunur.

Etkinlik şehrinde bir otelde kalmayı planlamıyoruz ancak biletimizin tek teslim şekli "otele teslim" olarak görünüyor. Ne yapabiliriz?

Genellikle, merkezi bir otelde veya başka bir noktada bir teslimat noktası önererek size alternatif bir çözüm sunabiliyoruz; özellikle de faaliyetlerimizin büyük bir bölümünü yönettiğimiz, Barselona, Madrid, Londra, Manchester, Münih ve Paris'te. Bu amaçla, web sitemizden sipariş verirken lütfen satın alma sayfasındaki "Notlar" bölümünde durumunuzu açıklayınız. Talebinizi aldıktan sonra sizinle iletişime geçeceğiz ve yardım etmek için elimizden geleni yapacağız. Biletleri alternatif toplama noktasına göndermek için teslimat ücreti alınacağını da lütfen unutmayınız.

Mobil bilet nedir?

Mobil bilet, yalnızca bir mobil cihazda görünen biletdir. Bu bilette, mekâna girişte taranacak benzersiz bir barkod vardır. Mobil biletinizi görebilmek için özel bir web sitesinde veya bir uygulamada nasıl hesap açacağınız konusunda gerekli yönergelerle birlikte Mobil biletlerinizi göndeririz. Bazı durumlarda biletlerin ekran görüntüsünü mobil cihazınıza göndeririz. Mobil bilet yalnızca bir mobil cihazla kullanılabilir ve bastırılamaz.

Flaş koltuk bileti nedir?

Flash Seat, yalnızca kredi kartınızı göstererek bir etkinliğe girmenize izin veren, kredi kartı tabanlı dijital biletleme sistemidir. Kredi kartı yalnızca mekana girmenize izin vermek için kimliğinizi tanımlamada kullanılır. Size Flash Seat bileti gönderdiğimizde, biletlerin nasıl kayıt edileceğini ve kabul edileceğini içeren bir bildirim de alacaksınız. Kayıt sırasında kredi kartı bilgilerinizi girersiniz. Etkinlik mekanına gittiğinizde girişte aynı kredi kartını göstereceksiniz ve tüm biletlerinizi alacaksınız. Flash Seat biletleri yazdırılamaz.

Booking And Payment

Eğer herhangi bir otel rezervasyonu yapmamışsam ne olacak?

Otel detaylarınız henüz belli olmasa bile, siparişinizi verebilir ve otel bilgilerini daha sonra gönderebilirsiniz. Teslimatı sorunsuz yapabilmek için, etkinlikten en geç bir hafta önce otel bilgilerinin tarafımıza iletilmesi gerekmektedir. Biletler sipariş edilip teyit edildikten sonra müşteri hizmetleri ekibimiz sizinle iletişim halinde kalacaktır. Bazı durumlarda ve özellikle otel şehir dışındaysa veya otelin bütün gece açık bir resepsiyonu yoksa, teslimat şeklini "teslimat noktası" olarak değiştirebilir ve sizden merkezi bir "teslimat noktası"ndan biletinizi almanızı talep edebiliriz.

Bilet fiyatları görünür değerine göre neden daha pahalı?

Günümüz dünyasında bilet kavramı alınıp satılan ticari bir mal olarak karşımıza çıkmakta, fakat hizmet bu şekilde değil.fiyatta doğabilecek farklılıklar çeşitli maliyetlerden kaynaklandığı gibi, almak istediğiniz bileti elde etmek için harcadığımız süreç ve hizmet maliyetdir. Alışveriş yaptığınız sitenin güncellemesi ve gelişmesi de bu süreci kapsar,temsilci ve tedarikçiler ağını oluşturmak, sezon biletlerini satın almak bunlara dahildir.Fiyatlarımızı rekabetçi tutmak için elimizden gelenin en iyisini yapıp kar marjını en azda tutmaya çalışıyoruz.

Herhangi bir durumdan dolayı bileti iptal edebilir miyim?

İptal politikamız, Şartlar ve Koşulların 4. Maddesinde açıklanmıştır.

Internet üzerinden bir bilet aldım, elime gelmesini beklerken ne yapmam gerekir?

Birkaç dakika içerisinde sistemden otomatik olarak bir onay postası alacaksınız; bu siparişinizin bize ulaştığı ve değerlendirildiği anlamına gelmektedir. Bilet kategorisi "Anında onaylama" olarak işaretlenmişse, birkaç dakika içerisinde son onayınızı almanız olasıdır. Diğer biletlerin işleme alınması daha uzun süre alır ve bir iş gününe kadar uzayabilir. Genellikle birkaç saat içinde biletlerinizin teslimatını sağlamak için gereken tüm ayrıntıları içeren başka bir e-posta alacaksınız. Bizimle iletişime geçmenize gerek yok. Her sipariş hemen işleme alınır. Sipariş vermeden önce veya sonra herhangi bir sorunuz olursa, sizinle konuşmaktan çok mutlu oluruz; sadece "bize ulaşın" formunu kullanınız veya + 353-1-679-2184 numaralı telefondan bizi arayınız. Sohbeti de kullanabilirsiniz.

Bilet sipariş etmek için mevcut ödeme araçları nedir?

Sitemizde tüm önemli kredi kartlarını varsayılan ödeme yöntemi olarak kabul ediyoruz. American Express ile ödeme yapmak isterseniz lütfen ödeme para birimi olarak ABD Doları'nı seçin. En katı takas standartlarına (PCI) uygun olarak çalışıyoruz. Bazı durumlarda, satış ekibimiz siparişin sonuçlandırılmasına yardımcı olması için ek kişisel bilgiler veya dokümantasyon isteyecektir. Banka havaleleri- havale ödemelerinin, üç iş günü sürebileceğini ve bu süre zarfında biletlerin fiyatının değişebileceğini veya biletlerin tükenebileceğini lütfen unutmayınız. Bu nedenle, banka havalesi ile ödeme yapmak isterseniz, biletinizi banka havalesi tamamlanıncaya kadar tutmamızın mümkün olup olmadığını lütfen satış ekibimize danışınız. Paypal ödemeleri için lütfen satış ekibimize başvurunuz.

Seating

Aldığımız biletlerde yanyana oturacağımızı garanti eder misiniz?

Farklı bir şekilde belirtilmediyse, sizi en azından çiftler halinde oturtmayı taahhüt ederiz. Üç veya daha fazla kişi iseniz, sizi birlikte oturtmak için elimizden geleni yapacağız, ancak bunu garanti etmiyoruz. Şayet MUTLAKA birlikte oturmanız gerekiyorsa, durumu müşteri hizmetleri ekibimizle telefon ya da e-postayla paylaşarak bunun mümkün olup olmadığını kontrol ediniz. Çoğu durumda, bu tür özel istekleri teyit edebiliyoruz. Bazen "tek" bilet öneriyoruz. Bu biletler genellikle daha ucuz oluyorlar. Bazı stadyumlarda (özellikle Barselona'daki "Camp Nou") birlikte oturmanın, köşegen veya dikey bitişik koltukları da ifade ettiğini lütfen unutmayınız.

Ben tam olarak nerde oturacağım?


Bilet kategorisi her organizasyonda internet sayfamızda farklı tekliflerle sunulmuştur. Bizde olan tüm bilgileri siz müşterilerimize sunarız. Eğer sadece "uzun kısım" veya "kısa kısım" olarak bahsedilmişse, oturma yeri ile ilgili elimizde fazla seçenek yok demektir.Biz size her zaman elimizdeki en iyi bileti vermek isteriz. Fakat her zaman vaad edilen koltuk olmayabilir. Lütfen unutmayız müsabakaların çoğunda biletleri hep tüketiyoruz.